תביעה על לשון הרע

אומרים שכל מה שיש לאדם זה שמו. על כן כאשר נאמר עליו דבר מה שהוא איננו נכון ויכול לגרום נזק לשמו, אין לו אלא להילחם על כך בבית המשפט ולעשות הכל בשביל לקבל פיצוי הולם לנזק שנגרם לו. לשם כך בדיוק אפשר להגיש תביעה על לשון הרע.

אך בניגוד למה שהרבה אנשים נוטים לחשוב, לא בכל מקרה אפשר להגיש תביעה על לשון הרע, שכן כל הרעיון של הוצאה דיבה ולשון הרע פסקי דין מלמדים אותנו, שבית המשפט לא ממהר תמיד לקבוע לטובת התובע בהכרח, שן אל מול תביעה זו, יש את חופש הביטוי, חופש הדיעה, חופש הפרסום.

בשביל להבין מה המשמעות של איסור לשון הרע על פי החוק, צריך להסביר מתי בדיוק בית המשפט יסכים לקבל את התביעה ומתי לא. ברמת העיקרון, כל אדם שנאמר עליו בפומבי דבר לא נכון, יכול להגיש תביעה. אין זה אומר שכל אדם שנמתחת עליו ביקורת יכול להגיש תביעה, שכן ביקורת זו דעה וזכותו של אדם לבקר אדם אחר, גם בפומבי. איסור לשון הרע קובע שאסור לפרסם עובדות לא נכונות, סיפורים לא נכונים, ואסור להפיצם ברבים. אך גם אז, יש להוכיח שאכן נגרם נזק מסוים כתוצאה מהפרסום.

לכן, אם אמרנו למישהו אחד משהו על מישהו אחר ולא הפצנו את זה הלאה והוא לא הפיץ ולא נגרם שום נזק לאותו אדם, קשה מאוד להאמין שבית המשפט יסכים לקבל תביעה על לשון הרע כתוצאה מכך. אך אם כתבנו ידיעה לא נכונה בעיתון ולא דיווחנו שטעינו ואפילו לא ביקשנו תגובה, או פירסמנו סיפור שאין בו אמת, הרי שזכותו של האדם שעליו התפרסם הסיפור, לתבוע אותנו, בטענה שפגענו בו.

חשוב להבהיר, על פי דיני לשון הרע, לא מספיק להוכיח שהדברים לא נכונים אלא יש להוכיח שנגרם נזק. זה יכול להיות נזק אישי (נפשי), נזק כלכלי, נזק משפחתי ועוד. אחת הבעיות הגדולות היא להוכיח שנגרם נזק ובפרט לשם הטוב שלנו, שכן עלינו להוכיח שיש לנו שם כזה תחילה. במצב שנגרם נזק כלכלי, זה יחסית קל להוכיח על פי נתונים כספיים, אך אז צריך להוכיח שאכן מה שאמר הוא שיצר את הפגיעה ולא משהו אחר.

כל הנושא של הוצאת דיבה ולשון הרע פסקי דין מלאים בפלפולים שונים אשר מדגימים לנו, למה אנשים לא ממהרים לתבוע תביעות לשון הרע.

אם אתם מחפשים עורך דין שמתמחה בתביעות על לשון הרע, זה הזמן ליצור איתנו קשר. משרדו של עו"ד גלס מתמחה בתביעות אלו. אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר בטלפון או דרך אתר האינטרנט שלנו. פנו אלינו עוד היום ואנחנו נשמח לעזור לכם בכל נושא ובכל עניין.